Ovih dana uglavnom vladaju sačmarice, što ilustruju gotovo desetine marki i modela dostupnih iz cijelog svijeta. Neki su, milostivo rečeno, upitnog kvaliteta i estetike, dok su drugi dobro napravljeni i vrlo upotrebljivi. Većina boljih oružja je iz Evrope, a u stvari, mnogi modeli koji se prodaju u SAD su sa druge strane bare.
Oružje iz Italije se opravdano svrstava u sam vrh klase, a Benelli sačmarice su od ovog platna. Benelli je u vlasništvu Beretta Holding grupe, kao i Beretta, Franchi, Stoeger i drugi brendovi.
Benellijevo sjedište nalazi se u Urbini, Italija. Kompanija je počela kao motociklistička kompanija, a 1967. godine pokrenula je posao sa vatrenim oružjem. Benelli je 2017. proslavio svoju 50. godišnjicu.
Ako pogledate Benellijeve rezultate, njihov moto bi se lako mogao opisati kao „inovacija, a ne imitacija“, a njihova osnovna vrijednost je „pouzdanost, period“. Na primjer, Benelli je prilično stajao svijetu sačmaricama na glavi s revolucionarnim poluautomatskim Super Black Eagle koji je mijenjao čaure od 2¾, 3 i 3½ inča, bez ikakvih podešavanja.
Nikada nije odmarao na lovorikama, 2015. godine Benelli je predstavio svoju prvu preko/pod sačmaricu, nazvanu 828U. 828U je bio u razvoju pet godina prije svog predstavljanja i ima niz jedinstvenih karakteristika koje ga izdvajaju od ostalih O/U.
Prevencija povratnog udara
Prošlog oktobra lovio sam divlje fazane na ranču Bad River Bucks & Birds u blizini Drapera, Južna Dakota. Tamo sam lovio nekoliko dana sa 828U i dobro upoznao pušku. To je sjajan terenski pištolj, lagan i praktičan, a s njim sam uzeo dnevne limite fazana.
Benellijev direktor upravljanja proizvodima, George Thompson, bio je tamo da objasni inovativne karakteristike pištolja i kako one rade. Thompson je istakao da niko ne može eliminirati trzaj – Sir Isaac Newton je ipak bio u pravu. Dakle, 828U nije dizajniran da bude najlakši pištolj na tržištu, već da udara isto ili manje od težeg pištolja. 828U je lagan, samo 6½ funti, tako da biste pomislili da bi ovaj tanki 12-kalibar izbacio punjenje iz pucača, ali su Benellijevi inženjeri ugradili posebne karakteristike kako bi spriječili osjećaj trzanja.
828U ima ono što Benelli opisuje kao “progresivnu udobnost zaliha”. Podloga za trzaj je udobno mekana da modulira trzaj, ali postoji kvaka. Unutar jastučića su isprepletene lisnate opruge koje se komprimiraju kako bi apsorbirali trzaj. Što je opterećenje veće, opruge više međusobno djeluju kako bi apsorbirale trzaj. I, kao što svaki iskusni strijelac zna, veliki dio trzaja je kada se češalj podigne i udari vas po obrazu. Da bi se ovo svelo na minimum, 828U obrazica ima zamjenjivu zračnu pjenu koja omekšava vaše lice. Benelli kaže da subjektivno procjenjuju smanjenje osjetnog trzaja na oko 30 posto.
Cijev i prijemnik
828U dolazi sa cijevima od 26, 28 ili 30 inča koje imaju komore od tri inča. Provrti i komore su hromirane i kriogenski obrađene do -300 stepeni. Pištolj dolazi sa pet Benelli uzorka, ušrafljenih u ravni sa prigušnicama u cijelosti, poboljšanim modificiranim, modificiranim, poboljšanim cilindarom i suženjima cilindra. Dostupne su dodatne specijalne cijevi. Cijevi su također krio-tretirane. Ventilirano rebro od karbonskih vlakana je zamjenjivo i ima crveni optički nišan. Odsustvo srednjih rebara malo štedi na težini i potiče brže hlađenje cijevi.
Prijemnik 828U je ono što ga zaista izdvaja od gomile. Napravljen je od čvrste legure aluminijuma, ali zaista može biti napravljen od bilo čega, jer je samo mesto za postavljanje delova. Jedinstveni sistem zaključavanja stavlja apsolutno nulti pritisak na prijemnik ili zglobove šarki. Umjesto toga, sav pritisak stvoren pri ispaljivanju granate u potpunosti je sadržan u cijevi i komori. Ovo se postiže pločom za zaključavanje koja klizi gore u četiri tačke kontakta na kraju cijevi cijevi dok zatvarate pištolj. Toliko je genijalno da biste se mogli zapitati zašto se to nikome ranije nije palo na pamet, a to znači da će zaključavanje biti čvrsto i snažno nakon više hiljada metaka kao što je bilo za prvi hitac. To je sjajna karakteristika. Osim toga, spojnice su zamjenjive.
Inovirani detalji
Automatski izbacivači pištolja su “impulsno aktivirani” i imaju manje dijelova od ostalih dizajna. Shvatite ovo: u svakoj komori postoji rupa i klip. Kada se čaura ispali, pritisak sa zida kućišta koji se širi gura klip, a to uzrokuje izbacivanje ejektora prazan. Ako pištolj udarite na praznu komoru, izbacivač neće iskočiti. Razgovarajte o inovacijama.
Možete čak i podesiti kako se pištolj otvara kada gurnete gornju ručicu, od “otvoreno” do “otvoreno uz određeni otpor”. Takođe, 828U dolazi u pravoj verziji za ljevoruku, a tu je i kompaktni model.
828U se može imati sa dva završna obrada prijemnika. Jedna je crno eloksirana, a druga niklovana i gravirana. Oba su atraktivna, ali mene je lično privukla crno-eloksirana završna obrada, jer je izgledala elegantno i pristajala pištolju ovog kvaliteta.
Povlačenje okidača je sjajno – u prosjeku oko 5½ funti – i oštro, gotovo bez puzanja. Zadana postavka sigurnosti tang je automatska. Kao što svi znamo, ovo će na kraju dovesti do izgubljene ptice u meču. Međutim, grupa okidača se lako može ukloniti. Vađenjem male opruge, okidač je sada ručni.
Zaliha 828U je od turskog oraha klase AA i ima lijepu satensku završnu obradu. Pištolj dolazi sa kompletom podmetača koji korisnicima omogućava podešavanje dužine povlačenja, nagiba i pada, odbacivanja i visine češlja.
Postoji stara izreka u oblasti oružja: „Ako kupujete smeće, ono je uvek smeće. Ali ako kupujete kvalitetno, uvijek vrijedi novac.” Ne može se poreći da je 828U odlična mašina, dobro napravljena i napravljena da traje doživotno.